Teleskop do obserwacji nieba poza miastem

Miastowi miłośnicy podziwiania nocnego nieba zazwyczaj dostrzec mogą planety, najjaśniejsze mgławice, i oczywiście Księżyc. Dlatego też zapaleni obserwatorzy chętnie wybierają się na wieś czy w góry, aby zobaczyć komety, słabe planetoidy i setki innych ciekawych obiektów. Tego typu wycieczki wymagają jednak odpowiedniego sprzętu.

 

 

Przenośny i stabilny

Duże teleskopy są ciężkie, dlatego trudno będzie je przenieść w pojedynkę. Poza tym wyjeżdżając za miasto w celu obserwacji astronomicznych prawdopodobnie dwa razy zastanowimy się, czy jest sens montować ciężki sprzęt, nawet jeśli warunki będą sprzyjające. Kupując Teleskopy z myślą o wypadach za miasto warto więc poszukać urządzenia łatwego w przenoszeniu, które będzie poręczne. Jednocześnie powinno być ono stabilne. Sztywny montaż to gwarancja, że w obserwowaniu obiektów nie będą nam przeszkadzały drgania teleskopu spowodowane np. wiatrem.

telescope-1467749_640

Dobra jakość

Podczas poszukiwania odpowiedniego teleskopu do użytku poza miastem warto zwrócić uwagę na jego jakość. Za wytrzymałe urządzenia, które posłużą nam przez wiele lat zapłacimy więcej, ale w tym przypadku cena przekłada się na klasę sprzętu. Istotne będzie również wyposażenie – zapytajmy czy wybrany model ma w zestawie okulary i jakiej są one jakości. W razie jakichkolwiek wątpliwości, należy pytać – sprzedawca, który potrafi obszernie wyjaśnić nurtujące nas kwestie to dobry znak. Jeśli doprecyzujemy nasze oczekiwania i będziemy potrafili określić jakiego dokładnie sprzętu poszukujemy, z pewnością znajdziemy model, który doskonale sprawdzi się podczas wycieczek za miasto.