Solidna lornetka – jak ją znaleźć?

Wytrzymały osprzęt poprawnej jakości posłuży nam przez wiele lat, w związku z tym przed zakupem lornetki warto poświęcić trochę czasu na znalezienie właściwego modelu. W trakcie poszukiwań powinniśmy zwrócić uwagę na takie parametry, jak powiększenie, pole widzenia, wielkość obiektywu i odstęp źrenicy wyjściowej.

Najważniejsze parametry

Można rzec, że lornetka to nic innego, jak scalone ze sobą dwie lunety, jednak o jakości obrazu decyduje mnóstwo parametrów. Jednym z najistotniejszych jest powiększenie – im większe, tym bardziej oddalone od nas cele będziemy w stanie zauważyć. Powinno się jednak wiedzieć, że za duże powiększenie przekłada się na zredukowanie pola widzenia oraz jasności obrazu. W najwyższym stopniu optymalny wybór do obserwacji z dłoni to lornetka oferujące powiększenie 12-15 razy. Wielkość obiektywu to wyrażona w milimetrach średnica przedniej soczewki – im jest większa, tym jaśniejszy obraz, co sprawdzić się może w czasie obserwacji w kiepskim oświetleniu.

Dzienna lub nocna?

Przed podjęciem krańcowej decyzji warto zastanowić się jeszcze do jakich zastosowań zamierzamy wykorzystywać nasz sprzęt. Trochę innymi parametrami charakteryzują się lornetki do obserwacji dziennych, zaś innymi te przeznaczone do użytku wieczorami i nocą. Jeśli wokół jest jasno, nie ma potrzeby sięgać po lornetki o sporym obiektywie, w związku z tym mniejsze rodzaje w zupełności wystarczą do oglądania natury. Hobbyści obserwacji astronomicznych powinni postawić na duże lornetki, które kumulować będą więcej światła. Najwygodniej taki model zamontować na dodatkowym statywie, co sporo ułatwi używanie.

Koszt ma znaczenie

Dobry osprzęt bywa drogi, jednak jego duża cena przekłada się na jakość. Zdecydowanie lepiej jest zaczekać trochę z zakupem i uzbierać więcej funduszy na wytrzymałą lornetkę docenionego fabrykanta, która posłuży nam do końca życia, aniżeli kupić kolejne sztuki niskiej jakości.