Pierwszy teleskop

Stanowcza większość entuzjastów obserwacji astronomicznych rozpoczyna własną przygodę od dobrej lornetki. Razem z upływem czasu początkowy ekwipunek przestaje starczać, a w owym czasie należałoby zastanowić się nad teleskopem. Wybór bywa zagmatwany, a mało doświadczeni konsumenci cyklicznie dają się skusić sprzedawcom na urządzenie, które się w ich przypadku nie sprawdzi.

Korzystna jakość w niskiej cenie?

Wybór pierwszego teleskopu z pewnością nie przynależy do najprostszych zadań. Perfekcyjne urządzenie nie istnieje – niektóre modele prawidłowiej sprawdzą się podczas obserwacji prowadzonych w mieście, zaś inne – do admirowania nieba nocnego w obszernej odległości od tego typu skupisk. W czasie poszukiwań wielokrotnie również kierujemy się ceną. Co prawda zarządzając niskim budżetem właściwie nie dostaniemy Teleskopy dla początkujących na długie lata, lecz z pewnością odnajdziemy coś poprawnego dla nastolatka, lub do rozwijania własnych zainteresowań.

Użytkownik

Teleskopy dla początkujących obserwatorów muszą przede wszystkim cechować się dużą stabilnością, a jednocześnie zapewniać właściwą jakość obrazu. Skomplikowana konstrukcja nie będzie porządnym pomysłem, albowiem może okazać się zbyt kłopotliwa w obsłudze. Nie zapominajmy również, że jeśli sprzęt przeznaczony ma być dla dziecka lub nastolatka, porządniej zdecydować się na rozwiązanie interesujące cenowo, lecz stabilne, bo taki początkujący obserwator może coś niecelowo zepsuć, czy też przewrócić całe urządzenie.

Wygoda użytkowania

Duży teleskop będzie z pewnością ciężki, dlatego raczej nie zabierzemy go na wycieczkę za miasto, a jeżeli już – dwa razy zastanowimy się, zanim go wyjmiemy z samochodu oraz zamontujemy. Pomniejszy model będzie znacznie bardziej przystępny i łatwiejszy w przenoszeniu. Musi być niemniej jednak stabilny, żeby nie poruszał się na słabym wietrze, co znacznie utrudnia obserwację.