Na co zwrócić uwagę – kupno lunety?

Wiele osób lubiących obserwację dzikiej przyrody rozważa zakup odpowiedniego sprzętu, który sporo to zadanie uprości. Dobór lunety może jednakże sprawić dużo trudów – którymi kryteriami kierować się w czasie podejmowania decyzji?

Przede wszystkim – powiększenie

Jednym z najbardziej fundamentalnych parametrów Lunety jest powiększenie – im większe, tym bardziej dalekie obiekty będziemy mogli oglądać. Należy jednak pamiętać, że znaczne powiększenie łączy się z dużymi gabarytami całego sprzętu, co może okazać się mało wygodne podczas wycieczek przyrodniczych. Na to, czy dobrze będziemy widzieć obraz wpływa w podobny sposób wielkość obiektywu – im szersza, tym więcej światła dochodzi do oka, co przekłada się na wyższą jakość obserwacji. Wskazane jest również zwrócić uwagę na owo, czy ostrość obrazu na krańcach jest równie dobra jak w środku.

Praktyczne akcesoria

W sklepach specjalistycznych w większości wypadków znaleźć możemy lunety wykonane ze stali, bądź aluminium. Te drugie są sporo lżejsze, co przekłada się na wygodę używania. Gdy jednak zdecydujemy się na wersję ze stali, wskazane jest dokupić do niego statyw. Miłośnicy obserwowania przyrody niezależnie od panujących warunków pogodowych powinni rozważyć nabycie dodatkowej wodoodpornej obudowy, która skutecznie uratuje sprzęt przed zniszczeniem. Przed zakupem należy zastanowić się również, czy chcemy lunetę zestawić z sprzętem fotograficznym bądź kamerą.

Jeśli szukamy lunety do podpatrywania zwierząt, dobrym wyborem będzie wariant z obiektywem o średnicy wynoszącej 80-85mm. Taki sprzęt zagwarantuje jasny, a przez to wysokiej jakości obraz.