Luneta do obserwowania nieba

Znalezienie porządniej lunety do obserwacji astronomicznych nie jest łatwe, szczególnie dla osób dopiero zaczynających historię z tym hobby. W trakcie poszukiwania warto wziąć pod uwagę wyznaczone kryteria, które wiele uproszczą podjęcie ostatecznej decyzji.

Na co zwrócić szczególną uwagę?

Na pewno najistotniejszym parametrem, który powinno się wziąć pod uwagę podczas poszukiwania sprzętu do obserwacji astronomicznych jest powiększenie lunety – im lepszy ten parametr, tym dalej położone cele będziemy w stanie uchwycić. Istotna jest także średnica obiektywu, i pole widzenia. Osoby, którym zależy w dużej mierze na wygodzie użytkowania powinny rozejrzeć się za modelem kątowym, gdzie okular ustawiony jest pod kątem 45°. Bezsprzecznie znaczącym kryterium będzie również cena takiego osprzętu – do amatorskich obserwacji astronomicznych wystarczające będą lunety za mniej niż 1000zł.

Gotowy zestaw, czy samodzielne kompletowanie?

Na komplet składa się korpus lunety, głowica, okulary i statyw. Oczywiście możemy sami poszukać jedynych podzespołów, lecz takie zadanie bywa zbyt trudne dla początkujących obserwatorów nieba. Żeby mieć pełne przekonanie, że wszystkie elementy osprzętu będą do siebie pasowały, zdecydowanie bezpieczniej jest postawić na gotowe zestawy proponowane przez fabrykantów lunet.

Dlaczego warto kupić lunetę?

Chociaż mogłoby się wydawać, że lornetka i luneta charakteryzują się podobnymi parametrami, w rzeczywistości ta druga oferuje lepsze powiększenie oraz jasność obrazu. Co prawda zapłacimy za nią więcej, lecz w tym przypadku wyższa opłata przekłada się na jakość. Warto przy tym wspomnieć, że luneta sprawdzi się nie tylko w obserwacjach astronomicznych, lecz będzie też przydatna w czasie wypraw przyrodniczych. Jeżeli jednak przewidujemy eksploatować w trakcie oglądania przyrody, warto postarać się o dodatkową wodoodporną obudowę. W ten sposób będziemy mieć pewność, iż osprzęt pozostanie bezpieczny bez względu na warunki atmosferyczne.