Jak wybrać mikroskop?

Aby wybrać mikroskop najpełniej odpowiadający naszym oczekiwaniom, konieczne jest określenie pewnych istotnych kwestii. Dziedzina w jakiej sprzęt ma być wykorzystany, czy jego parametry techniczne należą do najważniejszych kryteriów, które należy wziąć pod uwagę.

Wymagane powiększenie

Mikroskopy wykorzystywane są w wielu dziedzinach nauki – to niezbędny sprzęt podczas prowadzenia badań biologicznych czy medycznych, a także technicznych, czy z zakresu petrologii. Zależnie od tego, jak duże powiększenie wymagane jest podczas obserwacji preparatów, należy zdecydować się na określone urządzanie. Mikroskopy stereoskopowe mają powiększenie od 2 do 100 razy, biologiczne – od 40 do 400 razy, laboratoryjne i badawcze oferują powiększenie od 40 do 1000 razy, zaś specjalistyczne – aż do 2000 razy.

microscope-275984_640

Mikroskop do pracy

Podczas poszukiwania mikroskopu należy uwzględnić również efekty, jakie chcemy osiągnąć. Do subiektywnej oceny preparatu wystarczający będzie mikroskop binokularowy. Jeśli zaistnieje potrzeba wykonania fotografii i archiwizacji, należy wybrać mikroskop z nasadką trinokularową, a oprócz tego niezbędne są kamera i proste oprogramowanie. Podobny sprzęt należy wybrać do przygotowywania raportów i pomiarów, jednak w tym przypadku lepiej zdecydować się na specjalistyczne oprogramowanie.

Co jeszcze wziąć pod uwagę?

Wiele osób kieruje się przede wszystkim posiadanym budżetem na mikroskop. Czasem jednak warto odłożyć w czasie zakup, aby zgromadzić nieco większe fundusze. Trzeba bowiem pamiętać, że Mikroskopy zazwyczaj kupujemy na wiele lat użytkowania – sprzęt dobrej jakości po prostu posłuży nam dłużej. Specjalistyczne urządzenia mają wyższą cenę, zwłaszcza te o budowie modułowej. W razie jakichkolwiek wątpliwości warto poradzić się specjalisty, który podpowie jaki mikroskop będzie najlepszym rozwiązaniem w naszym przypadku.