Jak dbać o teleskop?

Teleskopy przeznaczone do obserwacji astronomicznych to nierzadko spory wydatek, dlatego warto wiedzieć jak dbać o sprzęt, aby posłużył nam przez wiele lat. Odpowiednie czyszczenie i przechowywanie tego typu urządzeń to podstawa.

Czyszczenie? Tylko delikatne!

Wycieranie zanieczyszczeń z przyrządów optycznych – a więc Teleskopy, lornetek, mikroskopów czy aparatów fotograficznych – za pomocą zwykłej ściereczki to duży błąd. Specjalnie przeznaczone do tego celu akcesoria są delikatne, a zarazem skuteczne w działaniu. Dzięki nim usuniemy zanieczyszczenia, jak kurz, czy odciski palców, a jednocześnie będziemy mieć pewność, że nie dokonamy uszkodzeń delikatnych powłok. Jeśli więc chcemy, aby teleskop posłużył nam przez wiele lat, wybierzmy miękkie ściereczki lub pędzelki przeznaczone do przyrządów optycznych.

brass-spyglass-captain-692736_640

Przechowywanie i przenoszenie

Zdarza się, że teleskop stoi nie używany przez wiele tygodni zbierając kurz. Jeśli więc planujemy z niego nie korzystać przez dłuższy czas, zdecydowanie lepiej będzie schować go do specjalnego pokrowca, który uchroni sprzęt przed ewentualnymi zanieczyszczeniami. W przypadku osób planujących obserwować obiekty na nocnym niebie poza miastem, konieczne jest kupno specjalnej torby na teleskop. Najlepiej, jeśli będzie ona wodoszczelna, bo to skutecznie ochroni zawartość przed kurzem i wilgocią; a przy tym wykonana z materiału gwarantującego ochronę przed wstrząsami czy uszkodzeniami mechanicznymi. Oprócz tego należy zwrócić uwagę na to czy uchwyty są wytrzymałe i czy torba ma paski do przewieszenia przez ramię, co zapewni wygodne przenoszenie teleskopu. Dobrym rozwiązaniem są też kieszenie na wszelkie akcesoria i dodatkowe elementy przydatne podczas podziwiania nocnego nieba z dala od miast.