Czy lornetkami można prowadzić obserwacje astronomiczne?

Wiele Wielu ludzi sądzi, że jedynym instrumentem adekwatnym do obserwowania gwiazd jest teleskop. A przecież lornetka też się nadaje, i to nie tylko dla początkujących amatorów podziwiania gwiazd. W których sytuacjach się ona sprawdzi oraz czemu nie jest wskazane z niej rezygnować?

Dla początkujących

Osoby nie mające do tej pory doświadczenia w oglądaniu nocnego nieba oraz śledzeniu osobnych gwiazdozbiorów prawdopodobnie spotkają się z trudnościami w obsłudze teleskopu z sporym powiększeniem i małym polem widzenia. Lornetki zdecydowanie lepiej sprawdzą się w trakcie nauki rozróżniania skupisk gwiazd – zarówno tych odległych, jak także lepiej widzialnych. Dodatkowo jest to sprzęt idealny do podglądania Księżyca – nawet jeżeli posiadamy lornetkę o mniejszym powiększeniu, bez kłopotu zobaczymy dziury a także wyżyny pokrywające jego powierzchnię. Za jej pomocą możemy także monitorować jaśniejsze planety, na przykład Wenus, Mars, Saturn czy Jowisz.

 

I dla wtajemniczonych

 

Wraz ze zdobywaniem doświadczenia oraz lepszej znajomości mapy nieba nocnego można postarać się o sprzęt gwarantujący ogromne powiększenie. Jednak nawet dysponując teleskopem nie powinniśmy zupełnie rezygnować z używania lornetki. Sprawdzi się ona w sytuacji, kiedy będziemy potrzebowali ekspresowo znaleźć wiele obiektów, lub zlokalizować jeden słabszy, którego lokalizacje względem jaśniejszych gwiazd dobrze znamy.

Jak widać, lornetka przyda się nie tylko w okresie pierwszych obserwacji astronomicznych, ale będzie też odpowiednia w czasie następnych sesji. Więc powinno się poszukać osprzętu dobrej jakości, który posłuży nam przez wiele lat oraz będzie wygodny w wykorzystywaniu. Pamiętajmy, że lornetki do oglądania nocnego nieba powinny dysponować znaczącą średnice obiektywu.